- skazanie

Nieustraszona Joanna Chyłka powraca raz jeszcze

Remigiusz Mróz nie porzuca swojej najdłużej trwającej serii, a zamiast tego nieoczekiwanie wydaje jej kontynuację. Joanna Chyłka powraca już po raz… piętnasty. Co ciekawe, polski pisarz wydaje się mieć wciąż wiele pomysłów na rozbudowywanie tego ogromnego cyklu. I choć wiele z tych idei nie należy do specjalnie oryginalnych, często też ocierając się o absurd, to trzeba docenić Mroza za wytrwałość i ciągłą chęć rozwoju charakteru Joanny Chyłki. Czy skazanie można czytać bez znajomości poprzednich tomów cyklu? Na czym skupia się ta część?

Powrót do obrony

Joanna Chyłka może w końcu odetchnąć. Po długoletniej batalii sądowej kobieta w końcu odzyskuje prawo do wykonywania swojego zawodu. Prawniczka od razu decyduje się na głośny powrót. Stawia na znane nazwisko i postanawia wybronić osobę, która wydaje się nie do wybronienia. O rozprawie zaczyna być głośno, a główna bohaterka patrzy z nadzieją na swoją zawodową przyszłość. Szybko się jednak okaże, że ta niezwykle interesująca sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, niż Chyłka początkowo zakładała. W dodatku prawniczka zauważa, że wiele rzeczy związanych ze sprawą zniknęło w niewyjaśnionych okolicznościach. W końcu ktoś ostrzega ją przed dalszym kontynuowaniem pracy, twierdząc, że takie działanie może skończyć się dla niej śmiercią. Jak jednak wiadomo, Joanna Chyłka nigdy się nie poddaje. Kobieta, zamiast się wycofać, zaczyna brnąć w tę niebezpieczną historię jeszcze bardziej. 

Życie zawodowe i osobiste

Remigiusz Mróz w swojej nowej powieści skupia się bardziej na życiu osobistym Chyłki. Poznajemy część jej dzieciństwa oraz dowiadujemy się, jakie relacje kobieta ma ze swoją matką. Okazuje się, że ciężki charakter bezwzględnej prawniczki wziął się poniekąd z trudnej i bolesnej przeszłości. Trzeba przyznać, że Skazanie zalicza się do najlepszych części cyklu powieści kryminalnych o Joannie Chyłce. To świetne połączenie kryminalnej historii, sensacyjnych zwrotów akcji oraz obyczajowych wątków.